Domů » Management » Co je to prokrastinace?

Co je to prokrastinace?

Co je to prokrastinace a jaké jsou její následky

Už se vám někdy stalo, že jste si řekli:
„To je dobře, že jsem to neudělal včera! Dnes je mnohem lepší den!?“
Mně se něco takového ještě nestalo a mám podezření, že vám taky ne, a když ano, tak maximálně jednou nebo dvakrát za život.

A už se vám někdy stalo, že jste si řekli:
„Dnes nemám dobrou náladu, zítra, nebo pozítří, za týden nebo někdy jindy – mi to půjde lépe?“
Zvláštní je, že když počítáme s tím, že někdy jindy bude na něco vhodnější čas, přichází jenom ten horší. Když si v pondělí řeknete, že není ten správný čas, abyste se pustili do práce, protože ještě nejste dost rozehřátí, nebo nemáte rádi pondělky, pravděpodobně se ukáže, že ani úterý, ani středa, ani čtvrtek nebudou lepší. Pátek bude nejhorší, ale v pátek už nebudete mít na výběr. Budete muset pracovat, pokud se budete chtít vyhnout nepříjemným následkům. Když se v mysli vrátíte k pondělku, budete jenom litovat, že jste čekali tak dlouho.

koncentrace - konec prokrastinace

koncentrace – konec prokrastinace

Tak nějak to vypadá, když mluvíme o neustálém odkládání neboli o prokrastinaci. Nemám příliš rád toto slovo, protože evokuje představu jakési zvláštní choroby, na kterou můžeme onemocnět, nebo z které se můžeme vyléčit. Faktem je, že na jednu stranu prakticky neexistuje člověk, který by v některé oblasti života nepodléhal prokrastinaci, a na druhé straně neexistuje člověk, který by prokrastinoval ve všech oblastech. Někdo má třeba problémy s prokrastinací ve škole, ale pokud jde o fotbalový zápas, je vždy první na stadionu. Není to tedy nemoc nebo něco, s čím bychom měli běžet do nejbližší psychologické poradny.

Jaká je definice prokrastinace?

Prokrastinace je automatický návyk odkládání důležitých úkolů na pozdější čas a zabývání se něčím jiným, méně důležitým. Tato velmi rozšířená lidská slabost je spojená s negativním vnímáním budoucí činnosti, do které se máme pustit. Prokrastinaci charakterizuje myšlení typu: „Udělám to později, když budu lépe připraven“… A tak se prokrastinace může z malého semínka rozrůst v silný negativní návyk. Jinak řečeno prokrastinace je navyklý způsob, jak se vypořádáváme s napětím, které v nás působí nové úkoly, jimiž se máme zabývat. Stává se, že nám naše práce přináší vzrušení, ale to je spíše výjimka než pravidlo. Stejně jako je jisté, že nikoho z nás nemine smrt ani placení daní, tak je také jisté, že s naší budoucí prací se pojí nepříjemné vnitřní napětí.

Čím významnější je náš úkol a čím více na něm závisí naše budoucnost, tím větší hrozí riziko neúspěchu. Musíme si nastavit management priorit a timemanagement.


Jak řešit prokrastinaci se naučíte v našem komplexním programu (ebook a audio nahrávka) UDĚLEJ TO DNES od Mike Bechtle.

Začínám dnes – CHCI KOMPLEXNÍ PROGRAM UDĚLEJ TO DNES  za zvýhodněnou cenu.

Chci ZDARMA první část ebooku UDĚLEJ TO DNES

Najdete mě
Latest posts by Tomáš Gřešek (see all)

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..